Kırşehir  Valiliği  Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında akredite kurum olarak  Avrupa komisyonu tarafından onaylandı. Onayın ardından ilimizde üniversite ve lise öğrencilerine yönelik tantıtım toplantısı gerçekleştirildi.
        6 Mayıs 2016 tarihinde Ulusal Ajans’tan Avrupa Gönüllülük Hareketi Uzmanı Yunus DUMAN’IN katılımıyla ilimizde bilgilendirme semineri düzenlenmiştir.
İki ayrı gruba bilgilendirme seminerlerinden birincisi Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonu’nda Vali Yardımcısı Sn. Zekai ERDEM, daire müdürleri, akademik personel ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
        Toplantida Avrupa Gönüllü Hizmetinin akredite türlerine göre (gönderen, ev sahibi ve koordinatör kuruluş) kurum ve kuruluşların görev ve sorumlulukları ile ortaklıklar, kalite standartları, EVS ilke ve prensipleri hakkında genel bilgiler verilmiştir.
        Seminerde ilk olarak Ulusal Ajans ve Erasmus + programı tanıtılmış daha sonra detayları ile birlikte Avrupa Gönüllü Hizmeti programı tanıtılmıştır. Seminer soru cevap etkinliği ile sonlandırılmıştır.
        İkinci ve son oturum Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen İl Milli Eğitim Arge ekibi, Kırşehir Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Her iki toplantıda da  soru cevap etkinliğinde gençlerden gelen sorular valilik ve arge’den yetkili ve uzman kişilerce cevaplandırılmıştır. Sorulan sorulardan bazıları ve cevapları aşağıdadır.
 
 
1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir?
 Türkçe adıyla AGH-Avrupa Gönüllü Hizmeti, (EVS - European Voluntary Service), 18-30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB Gençlik Programı'dır.
 Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca gençler arasında aktif vatandaşlığın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi de AGH’nin amaçları arasındadır.
 AGH’ye katılan gönüllü gençlerin 1 kereye özgü yol, tüm proje boyunca da konaklama, ve yemek giderleri program tarafından karşılanmakta ayrıca ülkeye göre değişen ayda  120 Euro cep harçlığı verilmektedir.
  Ayrıca talep eden katılımcılara kurumumuzla ilgili iletişim bilgileri verilmiştir. Toplantı gönüllülük esasına dayalı olduğundan herhangi bir katılım belgesi düzenlenmemiş, katılımcılardan imza alınmamıştır. Bu bağlamda tahmini katılımcı sayımız üniversiteden 250, Milli Eğitim Kurumlarından 150 kişidir. (AGH’nin 17-30 yaş kuralından dolayı lise öğrencilerinin katılımı son sınıflar ile sınırlı olmuştur
Seminerler sonunda gençlere AGH programı tanıtılmıştır ve önümüzdeki başvuru tarihi için gençlerin katılımı teşvik edilmiştir.
 
2.Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir ?
Öncelikle AGH hakkında ayrıntılı bilgi almalısınız. Ardından başvurular ancak sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş ( dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye’deki onaylı gönderen kuruluşları http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfmadresinden bulabilirsiniz.
 
3. Hangi tarihlerde başvuru yapabiliriz?
Yıl içerisinde 3 başvuru dönemi vardır. 1 Şubat, 1 Mayıs ve 1 Ekim.
 
4. Hangi ülkelere gidebiliriz?
27 Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinden herhangi bir tanesine, AB Gençlik Programı kapsamındaki diğer Avrupa ülkelerine ya da Avrupa dışındaki, bir başka ülkeye gidebilirsiniz. Ancak bu bir AB programı olduğundan öncelik AB ülkelerindedir.
 
5. Avrupa Gönüllü Hizmeti projelerine nereden ulaşabiliriz?
http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresindeki arama motorundan tüm ülkelerdeki projelere projelere ulaşabilirsiniz.
 
6. AGH’ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?
Projeleri kabul olan gönüllülere, Türkiye Ulusal Ajansı resmi bir yazı vermektedir ama bunun bir yaptırım gücü yoktur. 
 
7. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?
Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (2-12 ay) bulunmak sizin için ciddi bir deneyim olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültürümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız.
 
8. Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında ne kadar cep harçlığı alacağım?
Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin Türkiye’ye gelen gönüllülere aylık 85 €, Almanya’ya giden gönüllülere 105 €, Finlandiya’ya giden gönüllülere de 120 € verilmektedir.
 
9. Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında nerede konaklayacağım?
AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.
10. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa’ya gitmek istiyorum fakat Dil bilmiyorum bu sorun olur mu?
Avrupa Gönüllü Hizmeti'nde dil bilme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.
 
11. Avrupa Gönüllü Hizmeti Kapsamında Avrupa’ya Gitmek İsteyen Gençlerimiz  Şu Aşamada Neler Yapabilir ?
 
 - Kırşehir Valiliği AB ofisine uğrayıni mutlaka bilgi alın
WEB sitemizden ön bilgileri aldıktan sonra, sizinle tanışmalıyız. 
 
-Özgeçmiş ve motivasyon mektubu hazırlanacak
Ön görüşme öncesinde sizden Ev Sahibi Kuruluş’a yollamak üzere İngilizce özgeçmişinizi (CV) ve motivasyon mektubunuzu hazırlamanızı ve bize iletmenizi isteyeceğiz.
Burada yazacağınız Motivasyon Mektubu “niye AGH’ye katılmak istediğinizi” açıklayan genel bir metin olmalıdır. Gönüllü Ön Görüşme Belgesi’nde yazdıklarınızın İngilizce çevirisini burada kullanabilirsiniz. Ancak bir sonraki Proje Arama Aşaması’nda, gitmek istediğiniz bir proje bulduktan sonra bu mektuba “niye bu projeyi seçtiğinizi, ne gibi katkılarınızın olabileceğini, neler kazanmayı amaçladığınızı belirten 2-3 paragraf daha eklemeniz gerekeceğini unutmayın
 
-Kırşehir Valiliği Uzman ekipleri ile size uygıun proje aranacak
Ev Sahibi Kuruluş’la yazışarak sizin Gönderici Kuruluş’unuz olduğunu onaylayacak ve sizin bu projeye kabulünüz için işlemlerin başlatılmasını isteyecektir.
http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden girerek gitmek istediğiniz ülke ya da çalışma alanına göre proje arayabilirsiniz.
 
-Ev sahibi kurumdan proje onay bildirimi alaınacak
Belgeleriniz Ev Sahibi Kuruluş’a iletildikten sonra, bu kuruluşun resmi onayı beklenecektir. 
 
- Ulusal Ajansın onayı alınacak
 
- Sözleşme, Hazırlık toplantısı ve projeye gidiş.
 
http://www.kirsehir-ab.gov.tr/